Månadens boktips – Juli 2025

mandens boktips

Boktips – Juli 2025

 

 

”Hur man botar en fanatiker” av Amos Oz
(Stig Dagermanpriset 2018)

 

Förlag: Wahlström & Widstrand

 

Boken gavs ut 2002 på engelska och på svenska 2006 men är ständigt aktuell. Och jag läser om den med jämna och ojämna mellanrum för att påminnas om Oz lågmälda klokhet. Om att fröet till fanatism ligger i kompromisslös rättfärdighet. Om stillsamma versioner av fanatism runt omkring oss, och inom oss. Om att våldsinriktad fanatism ofta är kopplad till en atmosfär av djup hopplöshet. Om framtidshopp för människor som är desperata.

 

Texterna i boken är ursprungligen föredrag av Amos Oz. Jag hade förmånen att lyssna till honom i Stockholm våren 2011 när han samtalade med Birgitta Ohlsson och Christer Mattsson om extremism. Ett otroligt fint samtal som jag aldrig kommer att glömma.

 

Om börjar brinna menar Oz att människor förmodligen agerar på något av tre olika sätt; Springer därifrån. Skriver en ilsken insändare mot makthavare. Hämtar en hink vatten och häller över elden. Han menar att om man inte hittar en hink, så tar man ett vattenglas och om man inte hittar ett glas så tar man en tesked. Om alla tar en tesked så kan vi tillsammans hjälpas åt att släcka elden. Jag håller verkligen med om det; hellre göra lite, det man kan än att inte göra någonting.

 

Amos Oz är förnuftets röst i det kaos av lögner och hysterisk retorik som präglar den globala debatten om pågående konflikter”, skriver den sydafrikanska Nobelpristagaren Nadine Gordimer i förordet till Hur man botar en fanatiker. I denna högaktuella lilla bok berättar den israeliske författaren Amos Oz med humor, insikt och klokhet om hur han ser på konflikten mellan israeler och palestinier och hur den kan lösas. Här har bägge parter rätten på sin sida och det går inte att göra en enkel indelning i ”onda” och ”goda”. Det enda tänkbara, enligt Oz, är en framförhandlad tvåstatslösning inriktad på att uppnå varaktig fred. En mycket smärtsam kompromiss där delningen av landet nästan blir som en amputering för båda sidor. Amos Oz tar också upp den tilltagande fanatismen runtom i världen, analyserar dess karaktär och ger recept på hur man bäst bemöter den.

 

-Agneta Berliner

 

Månadens boktips juli 2025

 

Dela inlägg:
Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

There is no friend as loyal as a book

Ernest Hemingway