Frågan många ställer

Fråga många undrar och en del frågar – Vad är egentligen en Bokby? 📚 ➕ 🏘️?

Konceptet bokby, eller book town som det heter på engelska, startade i början av 1960- talet då en antikvariebokhandlare i London tog med sig några kollegor och slog sig ner i den lilla byn Hay-on-Wye i Wales. Byn utvecklades till ett fullkomligt paradis för bokälskare och än idag lever byn med böcker som dragplåster.

Sedan den första bokbyns födelse i Wales har ytterligare 27 bokbyar kommit till liv världen över – Från Nya Zeeland i öst till Kanada i väst, från Fjærland i norr till Melbourne i söder. Alla är de olika men kärleken till litteratur och läsning är den gemensamma nämnaren. I många av bokbyarna hålls årligen en festival som kan dra många tusen besökare.

Alla dessa fantastiska bokbyar är medlemmar i den internationella organisationen ”IOB” vilket står för International Organisation of Book Towns. Och i helgen går något väldigt spännande av stapeln som endast sker vartannat år. Men mer om detta i nästa inlägg så glöm inte kika in snart igen 😊