månadens boktips skylt

Månadens boktips – April 2026

”Pärlan ” av John Steinbeck

Förlag: Aldus/Bonniers

 

Nobelpristagare i litteratur 1962

Pulitzerpriset 1940 för Vredens druvor

Berättelsen om den stora pärlan, om mannen som fann den och förlorade den igen. I Mexiko lever pärlfiskaren Kino en fattig, men förhållandevis lycklig tillvaro tillsammans med sin fru Juana och deras lille son Coyotito. En dag blir Coyotito biten av en skorpion och hans föräldrar tar honom till staden, så han kan undersökas av en läkare. Läkaren klargör dock tydligt att hans behandlingar inte är gratis och att det egentligen är under hans värdighet att behandla ett indianbarn. Samma dag hittar Kino en stor och mycket dyrbar pärla, som väcker hopp om ekonomisk trygghet och ett bättre liv för den lilla familjen. Nyheten om Kinos fynd sprider sig som en löpeld i den lilla byn, där den väcker missunnsamhet och girighet.

En av mina favoritförfattare.

Steinbecks böcker bygger oftast på verkliga historiska skeenden och var starkt samhällskritiska när de kom. Huvudpersonerna i böckerna lever många gångar under svåra förhållanden. Så många fantastiska böcker, att läsa om och om igen. Öster om Eden, Möss och människor, Buss på villovägar, Det stora kalaset, Månen har gått ned, Riddarna kring Dannys bord, En underbar torsdag – för att nämna några.

Under andra världskriget var Steinbeck krigskorrespondent. Flera av hans artiklar från den tiden finns samlade i boken Det var en gång ett krig.

Många av Steinbecks böcker är filmatiserade. T ex filmen Öster om Eden, som blev James Deans debutfilm.

Som kuriosa kan nämnas att när Johan Steinbeck 1962 var i Sverige för att ta emot Nobelpriset så mellanlandade han hos sin vän konstnären och författaren Bo Beskow (son till Elsa Beskow) på Österlen. Besökte Borrby (som då ännu inte blivit Sveriges första bokby), köpte några tavlor, som glömdes kvar, och åkte sedan till Stockholm för att hämta Nobelpriset. Huruvida detta är en skröna eller fakta låter jag vara osagt.

-Agneta Berliner

Månadens boktips april

 

 

”Och varje morgon blir vägen hem längre och längre”

av Fredrik Backman 

(illustrationer av Ella Laytham)

Förlag: Forum

 

En underbar historia om Farfar och Noah som sitter på en bänk och pratar. De kan prata med varandra om allt; om livets alla frågor, både de största och de minsta. Farfar inser att den värld han känner håller på att förändras. Därför vill han stanna på bänken med Noah. Men minnena blir allt svårare att fånga. Farfar och Noah är nu tvungna att lära sig att göra det svåraste av allt: ta farväl.

Verkligen en sorgset underbar historia, med lika underbara illustrationer, i all sin enkelhet.

-Agneta Berliner

Månadens boktips april