Boktips – Mars 2025
”De tredje ljuset. Små ting som dessa” av Claire Keegan
Förlag: Wahlström & Widstrand
Två helt fantastiska kortromaner, eller långa noveller, om man så vill. Keegan har ett avskalat, precist och skimrande språk som trollbinder mig. Det tredje ljuset har valts till en av 2000-talets främsta noveller av The Times.
Båda berättelserna har filmatiserats; Den tysta flickan och Small Things Like These.
”En liten flicka skickas till fosterföräldrar utan att veta när hon kommer att återvända. I främlingarnas hus får hon för första gången uppleva vad trygghet och kärlek är. Det tredje ljuset räknas i dag som en modern klassiker på Irland.” ”Bill Furlong beger sig en tidig morgon, strax innan jul, till klostret utanför staden för att leverera kol, men innan dagen är slut har han konfronterat mörkret och tystnaden i en stad som kontrolleras av kyrkan.”
– Agneta Berliner
”Träd sår sig själva” av Iselin C Hermann
Förlag: Norstedts
Det blir inte alltid så lyckat när en vuxen skriver ett barns historia. Men jag tycker verkligen att Iselin Hermann lyckas i denna bok – så vitt jag som vuxen kan bedöma det. En pärla. Funderar på om författarens bakgrund (utbildad till lindanserska och cirkusartist, har bl a arbetat som regissör och skådespelerska vid fria teatergrupper) spelat in för hennes förmåga att förmedla det som huvudpersonen, flickan Sveske, inte själv riktigt kan sätta ord på.
”Hon är på Gården hos Morfar och Mormor medan föräldrarna är på resa utomlands. På gården finns hästar och kor, den trygga och varma hushållerskan Nea, Sveskes unga morbröder och en kuslig lagårdsdräng. Allt andas egentligen trygghet och idyll, men Sveske känner också ett styng av saknad, en svårförklarad och outtalad sorg som har med lyckans och livets bräcklighet att göra, en aning om förgängligheten, osäkerheten.”
Hermann debuterade med brevromanen Prioritaire, som blev en stor internationell framgång och gavs ut i 14 länder.
– Agneta Berliner
Inga kommentarer